Vlkovi jako takovému je od pradávna přisuzována jistá divokost, nezávislost, ale zároveň věrnost své rodině, či komunitě - smečce. Také je s ním spojováno vůdcovství a moudrost. Jde o zvíře svým způsobem tajemné a také opředené spoustou legend a pověstí.
Když se ohlédneme do historie, dozvíme se, že například Galové si na své bojové přilbice připevňovali vlčí hlavu jako symbol mužnosti a síly. V severní Germánii se zase hlava vlka připevňovala nad vchod do obydlí a měla sloužit jako ochranný prostředek před kletbami, zlými silami či démony. V Egyptě byl vlk spojován s kultem světla a slunce, jeho "jasné světélkující oči" dle Egypťanů dokázaly protnout tmu, vnést tolik žádané světlo, přeneseně i doopravdy. Nesmíme zapomínat ani na bájnou vlčici, která dle legendy odkojila bratry Romula a Rema v mýtu o založení Říma. Indiánské kmeny měly vlka za totemové zvíře a nesmíme zapomenout ani na spoustu báchorek o vlkodlacích.
Jak je vidět z těchto pověstí a historických pramenů, Vlk jako zvíře i jako symbol byl brán velmi vážně a pro minulé civilizace byl tvorem velmi důležitým, uctívaným a mnohdy také obávaný
m, pro svou sílu, udatnost, bystrý pohled či jistou krutost. Dalo by se říci až krvelačnost, která na jednu stranu byla ceněna, na druhou však vyvolávala pochopitelné obavy, zvláště v oblastech, kde vlci například napadali horská stáda.
Dá se tedy říci, že lidé, sympatizující s vlky, vlčím způsobem života a se symbolem vlka, jsou lidé ušlechtilí, moudří, mající hluboké mravní zásady a pocit silné oddanosti ke své rodině či přátelům, které neváhají ochraňovat s pravou vlčí houževnatostí. Zároveň však těmto inteligentním a tajemným lidem nedělá problém být tzv. vlkem samotářem a na své životní cestě si případně se vším poradit s přehledem sám.
Mít při sobě symbol vlka vám může pomoci probudit v sobě intuici, nepodléhat negativním vlivům či návykům, navodit schopnost rychleji se učit, a také poskytuje svému nositeli celkovou ochranu a upevňuje vnitřní sílu.