Tradiční čínská medicína a pět prvků
Na úvod se v tomto seriálu krátce seznámíme s jedním ze základních stavebních kamenů čínské medicíny - s pěti hybnými silami. V tradiční čínské medicíně mají orgány a tkáně vlastnosti podobné pěti hybným silám (říkejme jim prvky) a fyziologicky i patologicky se vzájemně ovlivňují - stejně jako pět prvků (oheň, dřevo, kov, země, voda). Tyto prvky jsou spojené s ročními obdobími stejně jako s orgány lidského těla. S ročními obdobími jsou také ve vztahu naše vnitřní orgány, emoce, barvy a chuti. Všech pět prvků vyjadřuje koloběh života - prvek dřeva patří k jaru (přináší růst a novou sílu), prvek ohně k létu (doba hojnosti, kdy se realizují ideje), prvek země k pozdnímu létu (sklizeň, kdy můžeme sklízet úspěchy a plody naší práce), prvek kov k podzimu (odumírání - příroda se připravuje na zimu a svou sílu obrací dovnitř) a prvek voda k zimě (období velkého jinu). V zimě životní síla přírody spí právě v prvku vody - jako semeno, které leží v zemi a čeká, až se na jaře otevře, z orgánů je k nim přiřazován močový měchýř.
Močový měchýř a nerovnováha
Stále se pohybujeme v období zimy, kdy Matka příroda odpočívá, regeneruje se a nabírá nové síly. Je nám zrcadlem, proto i my bychom měli více odpočívat a dbát na své zdraví. V lednu je nejcitlivějším orgánem právě močový měchýř, který společně s ledvinami a močovou trubicí tvoří močový systém, důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla. Pokud funguje správně a vylučovací systém je v rovnováze, neměli bychom pociťovat žádné zdravotní obtíže s ním spojené.
Potíže však vyvstávají, pokud energie neproudí správně a systém není v rovnováze. Nejen, že močový měchýř reaguje na fyzické dráždění (např. chození či stání bosky na studené zemi či prochladnutí při nedostatečném oblečení), ale také na naše emoční rozpoložení - např. emoce jako strach a obavy mají přímý vliv na prvek voda, jež je tomuto orgánu přiřazen. Klíčovým pojmem prvku voda je volný tok - pokud tedy není močový měchýř v rovnováze, může právě aspekt tekutého v našem těle a duchu probíhat nesprávně.
Při nerovnováze se mohou objevit fyzické obtíže jako slabá funkce a kontrola močového měchýře, napětí svalů podél páteře a na zadní straně nohou a kyčlí, ischias a ústřel, slabý krevní oběh, zóny chladu u páteře a hýždí či tupá a tepající bolest hlavy, nadměrné či nedostatečné pocení, suchost v kloubech a v celém těle nebo žízeň. Pokud trpíte bolestmi, pálením a řezáním při močení, častým nutkáním na močení, či dokonce výskytem krve v moči, s velkou pravděpodobností vás trápí zánět močového měchýře (cystitida).
Heslo Číňanů zní emoce jsou nemoce. Na emoční úrovni se nerovnováha energií může projevovat podrážděním, vztekem (často na partnera), strachem (zejména v oblasti vztahů), silnou citlivostí, ale také záchvaty pláče, nedůvěrou až hlubokou depresí, bráněním volnému toku v procesu myšlení a emocí, pocity strachu, že budeme životem přemoženi a odplaveni.
Protože močový měchýř v sobě hromadí odpadní látky a vylučuje je z těla ven, poukazuje jeho stav na to, jak umíme snášet a vypouštět tlak života a jak umíme nechat odejít staré bolesti a křivdy. Je důležité přijmout, že minulost je již neměnná, propustit ji a nehromadit v sobě staré a bolestné myšlenky a emoce. Schopnost přijetí a přizpůsobení se je klíčový pojem činnosti močového měchýře, a to ve všech rovinách vědomí, těla i ducha. Pokud měchýř nefunguje správně, jsou i ostatní orgánové soustavy a tkáně velmi zatížené.
Pět tipů a rad pro posílení funkce močového měchýře
1) Omezte příjem cukru v potravě i nápojích
Vyhněte se umělým slazeným nápojům, sladkostem, cukrovinkám, čokoládě. Pokud máte chuť na sladké, vezměte si kousek ovoce, které obsahuje mnoho vlákniny a vitamínů. Borůvky či brusinky jsou při léčbě zánětu velmi účinnými pomocníky, dejte však pozor na uměle doslazované. Nejvhodnější je ovoce čerstvé, popř. sušené mrazem.
2) Dodržujte a zvyšte pitný režim
Pokud trpíte zánětem, za který jsou zodpovědné bakterie, je potřeba se infekce v močovém měchýři a močové trubici zbavit. K tomu napomůže kvalitní pitný režim (čistá voda a bylinné čaje), díky kterému se koncentrace bakterií naředí - zamezí se tak jejich dalšímu množení a snadněji se odplaví z těla.
Léčbu zánětu je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. z pupenů borůvky brusnice, březových pupenů, vrbovky, lichořeřišnice, přesličky, celíku (zlatobýlu) či bylinnými čaji (např. urologickým, z celíku zlatobýlu, kopřivy, vrbovky, černého bezu či brusinek, lichořeřišnice, medvědice, přesličky, svízelu, břízy). Neváhejte bylinky nasadit už při prvních výskytech obtíží a určitě vyhledejte svého lékaře.
3) Buďte v teple, teple se oblékejte
Krátké sukně, odhalené nohy a odhalená záda močovému měchýři rozhodně neprospívají, jen jeho funkci oslabíte. Pokuste si zajistit teplo hlavně od nohou a oblékat se adekvátně vzhledem k počasí. Protože smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, dejte pozor také na jejich ofouknutí a noste čepici nebo čelenku.
4) Potraviny pro posílení prvku voda
Strava by měla být barvitější, sytější a bohatší na tuky a vitaminy. Vzhledem k aspektu slané chuti prvku vody je vhodné zařadit potraviny slanější chuti - Číňani často používají špetku soli v bylinkových lécích, aby ji zařadili do zóny ledvin a močového měchýře. Organismus bychom měli také prohřívat, k čemuž jsou vhodné polévky, obzvláště zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny. Je také vhodné do jídelníčku zařadit fazole (ledvinové, adzuki), hrách, ječmen a pohanku, vepřové maso, datle a mořskou zeleninu (řasy kombu, wakame, nori). Naopak se vyhněte konzumaci alkoholu, která může působit na oslabený močový měchýř toxicky.
5) Aromaterapie a terapie dotekem
Velkými pomocníky jsou také éterické oleje (bergamot, cedr, bazalka, muškát, jalovec, santalové dřevo), které působí antibakteriálně, a hojí tak záněty a infekce urogenitálního systému. Pomoci mohou také Bachovy květové esence (např. Rockwater či Vine) a masáže v oblasti meridiánu močového měchýře (běží přes délku celého těla) či v podbřišku vmasírováním éterického oleje.
Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci únoru a ledvinám.
Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.
Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.