Zdraví z pohledu čínské medicíny - 12. díl: Prosinec a tlusté střevo

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V prosinci bychom měli zvláštní pozornost věnovat tlustému střevu, které celý cyklus uzavírá.


Tlusté střevo a nerovnováha

Tlusté střevo, stejně jako plíce, patří hybné síle kovu, jehož charakteristiku jsme si nastínili v minulém dílu zaměřeném na plíce. Pojďme se nyní podívat, jak na něj nahlíží západní a východní medicína. Tento orgán se nachází ve spodní části břicha a je posledním úsekem trávicí soustavy, má tvar trubice o délce cca 1,5 m. Jeho hlavním úkolem je přijímat zbytky strávené potravy z tenkého střeva, transportovat ji, přeměňovat a vyměšovat zbytky nestrávené potravy jako stolici. Je rozděleno do tří úseků, tračníků - vzestupný, příčný a sestupný. K tlustému střevu také patří slepé střevo, kterému západní medicína nepřikládá význam. Východní medicína jej však vnímá jako důležitou součást našeho imunitního systému, neboť vylučuje tekutinu působící proti bakteriím, plísním a virům. Také přispívá k tomu, aby odpadní látky mohly být z těla bez problému vyloučeny. Tlusté střevo má svůj partnerský orgán - plíce - vždy, když dojde k přebytku čchi v tlustém střevě, putuje tato energie vzhůru k plicím.

InShot_20230524_103858508Pokud se energie tlustého střeva dostane do nerovnováhy, trpí tím celé tělo. Mohou se vytvářet jedovaté látky, které putují zpět do systému. Skrze jedovaté látky, které se v těle hromadí, zhrubne kůže a v těle vznikne sklon k bolestem a potížím. Podle čínské filozofie jsou původci nerovnováhy energií nevyjádřené a nezpracované emoce (melancholie, pesimismus, chronický smutek) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit nebo rozvinout pocity jako např. neustálý smutek, pesimismus, melancholie, úzkosti, deprese, apatie, neschopnost vypustit stará zranění, cynické chování, jednostranný způsob vidění věcí, potřeba kontrolovat druhé až touha je ovládat. Pokud je naše tlusté střevo slabé, často nejsme ochotni sami sebe konfrontovat s potížemi, chybí nám rozhodnost, což může vést ke zklamání a zoufalství. Emoce přiřazená k prvku kov je zármutek, který může velmi ovlivnit naše zdraví. Je v pořádku cítit a prožít si bolest a žal, ale také je potřeba tyto emoce zase propustit. Jinak se v našem organismu bude hromadit zbytečný odpadní materiál. Rovněž je velmi důležitá schopnost a ochota odpouštět, protože pokud jsme k minulosti připoutáni, nemůžeme jít dál. Pak mohou vznikat například vředy nebo zácpy. Pokud existují situace nebo věci, které neustále odmítáme, nechceme je přijmout, může naopak docházet k průjmům.

Pokud v nás tyto emoce zůstávají nezpracované dlouhodobě, mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím. Nejčastěji se objevují průjem nebo naopak zácpa, nadýmání, silně a nepříjemně zapáchající stolice, bolesti a otoky ve spodní části břicha, ztráta břišního napětí, tělesný zápach, zánět slepého střeva, hemoroidy, zhoršená paměť a koncentrace nebo mastná a aknózní pleť. A protože je tlusté střevo aktivní mezi 5. a 7. hodinou, je ideální se vyprázdnit právě v této ranní době. Pokud vás trápí zácpy nebo problémy s vylučováním stolice v tuto ranní dobu, potíže mohou být způsobeny nerovnováhou v tlustém střevě.


Pět tipů a rad pro posílení funkce tlustého střeva a navrácení rovnováhy

1) Upravte životosprávu a zařaďte vhodné potraviny pro posílení tlustého střeva

Pokud se dostane nějaký prvek a orgán do nerovnováhy, může být uveden do pořádku vhodnými potravinami. Pro podporu prvku kov a povzbuzení funkce tlustého střeva jsou vhodné rýže, jáhly (důležité dbát na správnou přípravu), oves, fazole adzuki, lilek, fermentované sojové boby ve formě miso pasty, květák, celer, čínské zelí, kukuřice, okurky, fíky, med, hlávkový salát. Aby bylo tlusté střevo průchodné, je potřeba jej také vyčistit. Nejdůležitější složkou potravy pro vyčištění tlustého střeva a péči o něj je vláknina. Číňani tvrdí, že naši čchi ztrácíme, když jíme rafinované potraviny a potraviny s malým množstvím vlákniny. Pak se v těle tvoří jedovaté látky a zatěžují systém, tělo pak vstřebává toxiny z tlustéhgo střeva, což poškozuje játra. Vláknina je totiž nutná k urychlení procesu vyměšování a pokud jí není v jídelníčku dostatek, obsah střeva stagnuje a proces onemocnění může začít. I strava bohatá na vodu je důležitá, dále jídla s buď neutrální nebo zásaditou hodnotou pH. Pokud máte potíže s tlustým střevem, měl by váš jídelníček obsahovat hlavně hodně zeleniny, která se právě chová zásaditě (vyjma brambor, lilku, rajčat, feferonek). Pokud však nejste zvyklí jíst větší množství syrové zeleniny, začněte pozvolna. Tato dieta by mohla vyvolat protichůdný účinek a jedovatými látkami, které by měly být vyloučeny z těla, může být tělo příliš namáháno a může se dostavit léčebný šok. Dostaví se, když jedovaté látky vystoupí z tělesných tkání rychleji, než je vyměšovací orgány mohou odstranit - což vede k otravě krve a mízní tekutiny. Ani tak to s množstvím syrové zeleniny nepřehánějte, neboť oslabuje slezinu a způsobuje v těle vlhko a chlad, díky čemuž se v těle městnají tekutiny, dochází k nadýmání. Proto byste měli tělo nejprve uvést do rovnováhy např. zahřívacím kořením jako je zázvor nebo skořice.

Vyhněte se pšeničným klíčkům, které obsahují mnoho fytokyselin znemožňujících tlustému střevu vstřebávání vápníku a hořčíku, a navíc by mohlyAloe poškrábat jeho sliznici. Vynechte mléčné výrobky a sladkosti (obzvláště pokud jste zahlenění), které nejsou pro střevo příznivé, neboť jsou kyselé a příliš zahleňují. Navíc lidé s vyšší citlivostí mohou trpět průjmy a nadýmáním. Pokud si neumíte představit jídelníček bez mléka a mléčných výrobků, zvolte šetrnější variantu - kozí mléko a kozí produkty. Vyhnout bychom se měli také granátovému jablku, které může tlusté střevo dráždit. Dejte také pozor na přetopené místnosti a zečištěný vzduch, který naše tělo dehydratuje. Proto pijte dostatek teplé vody. Pokud vás trápí zácpa, vyvarujte se většímu množství masa, neboť to může zásadně zpomalit peristaltiku střev. Vyhněte se také škodlivým návykům jako je např. kouření, nadměrné pití kávy, černého čaje (kofein může být zodpovědný za žaludeční obtíže, vředy a poruchy trávení, zácpy či naopak průjmy), červeného vína a užívání kakaa, které v plicích způsobují horko a sucho. U kuřáků je navíc velkou nevýhodou i výskyt nikotinu ve slinách, což značně ztěžuje proces trávení. Dbejte také na pravidelnost jídel a hlavně nezapomínejte na snídani. Je potřeba, aby byla energie z plic propojena s čchi ze sleziny, která vznikne při trávení potravy.

2) Bylinky a koření

MateřídouškaPříroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Jedním z nejvhodnějších prostředků k posílení energie tlustého střeva jsou bylinné čaje z lokálních bylinek (z mateřídoušky, heřmánku, řepíku, slézu, máty, fenyklu nebo kontryhelu) nebo himalájské čaje TRIPHALA či SHUNTHI. Správnou funkci tlustého střeva je vhodné podpořit také bylinnými tinkturami (např. čekanková tinktura, Dobré trávení, Čubet, Oman, Popenec, Levandule, Česnek medvědí, Třezalka, Karmelitánské kapky). Z koření jsou velmi vhodné černý pepř, muškátový oříšek, hořčice a ředkev daikon. Pro snížení výskytu hlenu je také prospěšný česnek a zázvor vysušující přebytečný hlen. Pokud vás trápí záněty střeva, pomoci může šťáva z aloe vera, které svými hojivými účinky zklidňuje střevní stěnu. Je však spíše chladné povahy, proto pokud jste náchylní na chlad, nezapomeňte zařadit také potraviny prohřívacího charakteru. Z bylinných kapslí a jiných přípravků můžeme doporučit Myco Detox, Hlívá ústřičná, Energy Probiosan, Triphala nebo křemelinu.

3) AromatHeřmánekerapie

Jedním z nejvhodnějších olejů, který pomáhá při zánětech v trávicím traktu, je heřmánek. Ulevuje při průjmech, uklidňuje a uvolňuje křeče. Dalším pomocníkem je také fenykl, který uvádí trávicí soustavu do rovnováhy. Povzbuzuje tok energie v tlustém střevě, čímž působí proti nadýmání a uvolňuje křeče. Pomáhá nám také vyjadřovat naše pocity, aby tzv. „nehnily“ v našem nitru. Z dalších podpůrných olejů můžeme jmenovat rozmarýn, povzbuzující činnost střeva, zklidňující levanduli a neroli nebo tea tree a eukalyptus, které pomáhají při obtížích s bakteriálními či virovými infekcemi. Určitě se však nejprve poraďte se svým aromaterapeutem.

Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. Crab Apple pro čištění těla pro jedince trpící pocitem nečistoty. Pomáhá zbavit se negativity a nejasných záležitostí. Honeysuckle je vhodný pro ty, kteří mají potíže opustit minulost a přijmout věci tak, jak skutečně jsou, neidealizované. Působí proti duševní bolesti, pomáhá rozpouštět výčitky, při traumatech z dětství nebo ze ztráty milované osoby. Pine je vhodný pro jedince se sklony k sebeobviňování a pocitům viny, i přesto, že chybné jednání nemuselo vycházet z nich samých. Podporuje proces čištění. Walnut pomáhá zbořit negativní model myšlení a povzbuzuje k vypouštění všeho starého a již nepotřebného a pomáhá nabrat nový směr.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění tlustého střeva neprodleně navštivte lékaře.

4) Reflexní terapie, akupresura a masáž

Můžete se zaměřit přímo na práci s tělem a léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapie nebo akupresury. Tyto metody mají výhodu v tom, že je zvládnete provést i vy sami. Reflexní zóna pro tlusté střevo se rozkládá na obou chodidlech. Jde však o poněkud komplikovanou zónu - s její masáží byste měli začít na pravém chodidle a postupně krouživými pohyby přejít na levé chodidlo. Dbejte přitom také na ztvrdlá místa. Až se dostanete ke konci tlustého střeva, vraťte se opět k problematickým místům a ještě jednou je mírně masírujte.

Masírovat můžete také přímo bříško a oblast střev, např. olivovým olejem s pár kapkami doporučených uvolňujících éterických olejů. Nejprve by měla být zápěstím ošetřena sestupná část střeva na levé straně (od sleziny putujte postupně dolů ke kyčelní kosti a stydké kosti), posléze se přesuňte k oblasti jater na pravé straně přímo pod žebry a provádějte pohyby k levé straně. Poté se zaměřte na vzestupnou část střeva na vnitřní straně pravé kyčle - zápěstí nechte klouzat směrem k játrům, a na závěr masírujte celé tlusté střevo. Zkuste se u každé části zaměřit na ztvrdlá, zatuhnutá či napnutá místa. Drobnými a jemnými krouživými pohyby se tato místa uvolní a energie tlustého střeva se dostane do pohybu. Může se tak uvolnit i zácpa. Vždy masírujete tlusté střevo po směru hodinových ručiček, při masírování opačným směrem by se totiž mohl obsah střeva směstnat dovnitř.

Jednou z účinných metod, jak z těla odstranit toxiny a podpořit tak funkci lymfatického systému, je kartáčová masáž. Provádí se na suché kůži cca po dobu tří minut před koupelí nebo sprchou. Kartáč by měl mít dlouhou násadu a přírodní štětiny. Kartáčujte dlouhými a rozmáchlými tahy směrem nahoru spodní i horní stranu chodidel, zvláštní pozornost také věnujte stehnům a hýždím. Poté zdvihněte paži nahoru a kartáčujte i ji odshora dolů až k podpažní jamce, dále kartáčujte trup směrem k srdci - začněte dole na břiše napravo směrem nahoru, potom doleva a dolů. V oblasti hrudi vždy kartáčujte směrem k podpažním jamkám, buďte velmi jemní a opatrní.

5) Cvičení

Vhodná cvičení pro tlusté střevo jsou zejména taková, která podporují jejich přirozenou peristaltiku. Protože partnerským orgánem jsou plíce, je velmi důležité, aby střevo fungovalo jak má. Zaměřte se proto na správné a hluboké dýchání a cvičení pro uvolnění napětí. Posaďte se nebo si lehněte, důležité je, abyste se cítili příjemně. Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník. Cílem cvičení je, aby se ruka na břiše s každým nádechem zvedala a s výdechem spolu s břichem klesala, hrudník by se neměl téměř vůbec pohybovat, zaměřte se na bránici. Při nádechu zkuste na chvilinku zadržet dech a uvědomit si sílu čerstvého vzduchu. Při výdechu nechte břicho splasknout, až se nadechnutý vzduch vypustí ven. Proces opakujte několikrát a posléze se vraťte zpět k přirozenému modelu dýchání. Současně si můžete představit, že při nádechu do břicha přijímáte bílé léčivé světlo, které se rozlije do celého těla. Doporučujeme také navštívit lekce jógy vedené zkušeným instruktorem, pokud sami necvičíte, nebo pokud již máte nějakou zkušenost s tímto cvičením a rádi byste si rozšířili obzory. Čerpat inspiraci můžete také z knih, např. Umění dýchat, Jóga: Nejlepší ásány, mantry a mudry, Jóga: váš průvodce domácí praxí nebo Jóga 7 minut denně.

 Výstřižek


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 Autorka článku: Lucie Kloboučková

K vytvoření článku byly informace čerpány z knih:
Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová
Tajemství trojitého ohřívače (2018) - P. A. Barmet
Reflexní terapie rukou - Jiří Janča
Reflexologie - Inge Dougansová