Zdraví z pohledu čínské medicíny - 2. díl: Únor a ledviny

Základem dobrého zdraví dle tradiční čínské medicíny je rovnováha mezi energiemi jin a jang - harmonie organismu, které v těle proudí drahami, tzv. meridiány. Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Každému měsíci v roce jsou přiřazeny orgán či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. S novým rokem vám přinášíme seriál o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit.


Ledviny a nerovnováha

V prvním díle tohoto seriálu jsme se seznámili s jedním ze základních stavebních kamenů čínské medicíny - s pěti hybnými silami (prvky), které jsou spojené s ročními obdobími stejně jako s orgány lidského těla. Ještě stále je období zimy, elementu vody, kdy Matka příroda odpočívá, regeneruje se a nabírá nové síly. Stejně tak i my bychom měli více odpočívat a dbát na naše zdraví. V tomto díle se zaměříme na ledviny, nejcitlivější orgán v únoru, které společně s močovým měchýřem (o kterém jsme psali v prvním lednovém díle) a močovou trubicí tvoří močový systém, důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla.

Hlavní funkcí ledvin je filtrování krve a tělních tekutin a vylučování velké části odpadních produktů a jedů z těla. Pokud fungují správně a vylučovací systém je v rovnováze, neměly by nás trápit žádné zdravotní obtíže a onemocnění s nimi spojené. Podle čínské medicíny je důležité, abychom se o ledviny dobře starali, neboť hluboko v našem těle hromadí energii jin a jang a do velké míry poukazují na naši vitalitu. Jing bývá nazvána kořenem života - je pramenem rozmnožování, určuje naši konstituci a řídí náš raný vývoj a zrání. Pokud je tato „nádrž“ tzv. vyčerpaná, bývá obtížné ji znovu naplnit. Pokud jsou tyto energie v ledvinách nevyvážené, může docházet i k potížím v partnerské a sexuální oblasti a naopak - přílišná sexuální aktivita nebo příliš častá těhotenství mohou tělo oslabit a vyčerpat energii ledvin, což vede ke snížení vitality.

InShot_20230525_103120534Při nerovnováze se mohou objevit fyzické příznaky a obtíže jako tmavé váčky pod očima, výraznější chutě na slané, častěji se mastící vlasy a roztřepené konečky, šedivění či ztráta vlasů, otoky, bolesti v dolní části zad, zvýšená lámavost kostí, odpor k zimě, časté zívání, předčasné stárnutí a senilita, slabý sexuální rozvoj až sterilita a impotence. Potíže s ledvinami však mohou ovlivnit i močový měchýř a u mužů i prostatu, čímž může docházet k zánětům. Pokud jsou funkce ledvin a jejich čistící schopnost oslabené (např. vlivem nedostatečného pitného režimu, kdy je v těle nízká vlhkost), ukládají se v nich i v dalších životně důležitých orgánech toxiny, vápník a vedlejší produkty, které mohou způsobit vznik závažnějších chorob, např. ledvinové kameny či aterosklerózu. S funkcí ledvin je také velmi úzce spojena funkce srdce, neboť ledvinami přečištěná krev se vrací zpět k srdci a odtud do celého těla, při vážných potížích se může objevit právě již zmíněná ateroskleróza.

Heslo Číňanů zní: Emoce jsou nemoce. Proto každá emoce, kterou nezpracujeme a nosíme ji stále v sobě, dává naši energii do nerovnováhy a může být stavebním kamenem pro různá onemocnění. Na emoční úrovni se nerovnováha energií ledvin může projevovat strachem (ze selhání, zklamání), nedostatkem síly vůle, záchvaty paniky, slabostí, plachostí, potížemi s učením a soustředěním, pocity, že jsme přemoženi, paranoidním chováním až depresemi. V dnešní době stresu jsou velmi zatížené nejen ledviny, ale také nadledvinky, které jsou umístěné na obou horních stranách ledvin a produkují stresový hormon adrenalin. Spolu s ledvinami hrají důležitou roli při termoregulaci, zvyšování úrovně energie a sexuálním apetitu. Dnešní doba je stresem přímo protkána, a tak jsou ledviny i tyto žlázy více zatěžovány - zejména ve stresových situacích, kde je možný jen boj nebo útěk. Oslabení ledvin tedy může poukazovat na strachy a smutky (ledvinové kameny), které se v ledvinách usídlily, a my si je nedokážeme připustit či je vyjádřit. Proto ledvinové potíže často souvisí se lpěním na starých emocionálních vzorcích nebo s negativními emocemi. Může se však objevit i opačný problém, kdy je energie ledvin v nadbytku. V takovém případě může docházet např. k workoholismu - strach ze selhání nás žene neustále vpřed.


Šest tipů a rad pro posílení funkce a navrácení rovnováhy

1) Omezte příjem kyselinotvorných potravin i náIMG_20230525_103837pojů

Funkce ledvin mimojiné také spočívá v regulování rovnováhy kyselin v těle a hladiny minerálů v krvi. Potíže s ledvinami velmi často a úzce souvisí s nerovnováhou kyseliny a zásady v těle. V převaze by měla být z 80 % zásada, bohužel v dnešní uspěchané době tomu často bývá naopak. Omezte tedy kyselinotvorné potraviny a nápoje jako jsou káva, černý čaj, bílý chléb, sušenky a jiné sladkosti. Vyhnout bychom se měli také pšenici a žitu, neboť obsahují velké množství kyselin. Naproti tomu je vhodné zvýšit příjem čerstvého ovoce (zejména grep, citrón, kiwi), zeleniny a prosa/jáhel. Pokud je pro vás náročné „vzdát se“ kávy, zkuste ji nahradit praženým kořenem čekanky (Karo), který odvádí čchi směrem dolů a pomáhá tak uvést tělo do rovnováhy. Prospěšné mohou být také odkyselující čaje - např. Bylinářské koště.

2) Dodržujte pitný režim a dejte si načas

Pokud hladina vlhkosti v organismu klesne příliš, mohou vznikat ledvinové kameny. Z tohoto důvodu je vhodné pít zejména čistou vodu, nejlépe pokojové teploty. Účinek lze posílit pár kapkami z čerstvého citronu. Nic se ale nemá přehánět - 6 sklenic vody by mělo postačit. Vyřaďte také alkohol (můžete se pokusit držet tzv. Suchý únor) a kávu, které by mohly ledvinám uškodit ještě více. Ledvinám také neprospívá spěch při jídle, dejte si tedy s jídlem vždy načas a jezte v klidu.

3) Bylinky a koření

ČajFunkci ledvin je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. Nefrofit, Acidostop či ledvinovými nebo z celíku zlatobýlu, přesličky a svízele) či bylinnými čaji (např. z celíku zlatobýlu, tulsi a zázvoru, mochyně, svízele, přesličky, Jančův ledvinový, čistící s červenou řepou či himalájský čaj VARUNA). V případě, že vás trápí ledvinové kameny, může pomoci bylinný čaj z kopřivy. Kopřiva rovněž podporuje správnou funkci nadledvinek. Z koření funkci ledvin a prohřívání jednoznačně podpoří zázvor a také skořice, kterou lze přidat do mnoha pokrmů a dokonce z ní lze připravit „čaj“ - stačí čerstvou kůru skořice povařit cca 20 minut.

 4) Potraviny pro posílení ledvin

Vzhledem k aspektu slané chuti prvku vody je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny slanější chuti. Se solením to však nepřehánějte a raději používejte sůl mořskou nebo Tamari sójovou omáčku. Organismus bychom měli také prohřívat, k čemuž jsou vhodné zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny. Kořenovou zeleninu je vhodné jíst i syrovou - např. červená řepa obsahuje vysoký podíl draslíku, hořčíku a vitaminu A, je silným detoxikantem a pročišťuje ledviny. Při potížích s ledvinami se dále doporučuje konzumovat ječmen, vepřové maso, datle, řasy a potraviny bohaté na sodík (fazole adzuki, černé a ledvinové fazole a celer). Ze slaných potravin je prospěšná Miso pasta ze sójových bobů - obsahuje sůl a laktobacily, které tělu pomáhají nastolit rovnováhu pH. Vhodná je také konzumace ryb (přeci jen souvisí s prvkem vody) s vysokým obsahem zinku a přísun zrnin jako jsou proso/jáhly (je zásadité - pomáhá snižovat kyselost) a pohanka (má prohřívací schopnost). Vyloupaná sezamová semínka zlepšují kvalitu krve a pomáhají se zbavovat šedin - znovu vlasům navrací původní barvu.

5) Tělesná cvičení a meditace

Podle tradiční čínské medicíny je zima obdobím nevhodným pro náročnější tělesná cvičení, spíše bychom měli udržovat a regenerovat energii. Aby krevní oběh správně fungoval a naše tělo bylo prohřáté, stačí se dostatečně pohybovat. Nejvhodnějšími aktivitami pro zahřátí a rozpohybování naší čchi a krve jsou rychlé procházky, plavání, Tchai-Ťi a Čchi-Kung. Pokud byste rádi začali s tímto cvičením, můžeme doporučit knižní tituly Čchi-kung, Čchi kung jednoduše, Čchi kung – cesta ke zdraví a dlouhověkosti, Vnitřní struktura Tchaj-Ťi, Tchai-ti pro zdraví a dlouhověkost nebo Tajemství taiči.

Abychom energii ledvin posílili, je důležité tělo přiblížit k našemu zdroji - k zemi. Můžeme zvolit např. práci na zahrádce, procházky či meditace ve volné přírodě. Navštivte vaše oblíbené místo, najděte si strom, opřete se o něj či jej obejměte a pokuste se vnímat jeho sílu, která proudí do vás. Představte si, jak z vašich nohou pronikají kořeny hluboko do půdy a pevně v ní zakotvují. Budete se cítit bezpečně a strachy můžete přenechat zemi, která má transformační a léčivou schopnost. Stačí se jen napojit na její rytmus.

6) Aromaterapie a terapie dotekem

Velmi uvolňujícVýstřižek_2í je rozmarýn (účinný při psychickém vyčerpání) - svému tělu můžete dopřát péči s koupelovou solí, tělovým olejem či éterickým olejem (stačí pár kapek do koupele). Rozmarýn prohřívá tělo, zlepšuje krevní oběh a podporuje optimismus, sebeúctu a schopnost koncentrace a vzpomínání. Není však doporučováno jej používat při vysokém krevním tlaku, horečce, epilepsii, v těhotenství a pro děti do 2,5 let.

Skvělými pomocníky mohou být další éterické oleje jako cypřiš, cedr, fenykl, muškát, zázvor, jalovec, tymián - působí antibakteriálně, pomáhají vyrovnávat hormonální nerovnováhu a povzbuzují životní sílu. Pomoci mohou také Bachovy květové esence (např. Olive, Aspen, Mimulus, Rock Rose či Star of Betlehem) a masáže v oblasti meridiánu ledvin (běží od klíční kosti po spodní stranu chodidla) či v bedrech vmasírováním éterických olejů.

Upozornění: Éterické oleje slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při opravdových ledvinových onemocněních neprodleně navštivte lékaře.

 

vločka


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci březnu a žlučníku.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 

Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.