Základem dobrého zdraví dle tradiční čínské medicíny je rovnováha mezi energiemi jin a jang - harmonie organismu, které v těle proudí drahami, tzv. meridiány. Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Každému měsíci v roce jsou přiřazeny orgán či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit.
Prvek Dřevo
V pilotním díle tohoto seriálu jsme se seznámili s jedním ze základních stavebních kamenů čínské medicíny - s pěti hybnými silami (prvky), které jsou spojené s ročními obdobími stejně jako s orgány lidského těla, pověděli jsme si už o močovém měchýři a ledvinách. Příroda se pomalu začíná probouzet k životu, a vládu přebírá element Dřeva. V tomto díle se zaměříme na žlučník, nejcitlivější orgán v březnu, který je v těsné spolupráci s játry - a to nejen v rámci čínské medicíny, ale také v západní medicíně. Nejprve si však krátce zmíníme některé charakteristiky prvku Dřevo.
Je přiřazen k jaru, kdy půda nabírá novou sílu a energii. Naše tělesná energie tak stoupá a směřuje zevnitř ven - stejně jako rostlinky, které odhodlaně pronikají z půdy a rostou ven a nahoru. Prvek dřevo také působí na kvalitu spánku. Čas žlučníku je v rozmezí 23. hodiny až 1. hodiny ranní, pokud tedy mají někteří jedinci potíže s usínáním v tuto dobu, může být energie žlučníku a jater v nerovnováze. Ideální čas pro uložení se ke spánku by měl být ještě před 23. hodinou, aby nebyla energie žlučníku rozptýlena a mohl tak správně pracovat.
Žlučník a nerovnováha
Než si povíme o nerovnováze a potížích spojených se žlučníkem, seznámíme se nejprve s jeho úlohou v našem těle. Žlučník je orgán hruškovitého tvaru a nachází se pod játry, se kterými velmi úzce spolupracuje. Plní velmi důležitou funkci - koncentruje a hromadí se v něm žluč, kterou za den vyrobí játra. Žluč je posílána ze žlučníku do tenkého střeva, kde štěpí tuky v potravě, ale také se s ní vyplavují syntetické drogy, přírodní hormony a steroidy. Kromě toho je také dobrým projímadlem - podporuje peristaltiku tlustého střeva.
Číňané se domnívají, že pokud je prvek dřevo v pořádku, a žlučník tedy pracuje správně, podnikáme jasné a rozhodné činy, jsme pružní - a to jak ve fyzické, tak v mentální rovině. Dokonce používají výraz „velký žlučník“ - ve smyslu „odvážný“. Při nerovnováze se mohou objevit fyzické příznaky a obtíže jako žlučníkové kameny, bolesti na pravé straně trupu (často pod žebry na pravé straně), strnulost ramen a krku, slabé a třepící se nehty. Žízeň, bolest hlavy až migrény, otoky, neaktivita, chorobná spavost až lhostejnost mohou také na potíže se žlučníkem poukazovat. Pokud je v těle přílišná vlhkost, produkujeme více tepla. To může způsobit tzv. vlhké horko, ze kterého mohou vyplynout např. vaginální infekce, myomy nebo jiné genitální obtíže. Pokud je hladina žluči příliš nízká, mohou se v tenkém střevě přemnožit bakterie, čímž dochází ke kvašení živin a v důsledku toho také k plynatosti a nadýmání.
Každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, dává naši energii do nerovnováhy. Podle čínské medicíny žlučníku nejvíce škodí emoce jako nevyjádřený hněv, frustrace, nahromaděná zlost a nenávist, žárlivost, nerozhodnost nebo až agresivní jednání. Určitě jste alespoň jednou v životě slyšeli větu: „To mi hnulo žlučí“. Tyto emoce vyčerpávají zásobu naší energie a mohou vést k dlouhotrvajícím zdravotním problémům. Podle Číňanů jsou však krátké výbuchy zlosti vesměs zdravé, neboť energii v sobě nehromadíme a dáme momentální zlobě průchod, čímž se pročištíme.
Šest tipů a rad pro posílení funkce žlučníku a navrácení rovnováhy
1) Omezte příjem tučných jídel a upravte stravovací návyky
Určité potraviny působí na žlučník nepříznivě. Dobrým ukazatelem potíží se žlučníkem bývá hladina cholesterolu, kvůli které se mohou začít tvořit žlučové kameny. Na jednu stranu k tomu přispívá přílišné množství tuků a bílkovin v potravě, steroidy a antikoncepční pilulky, a na druhou stranu drastické omezení příjmu tuků (např. při dietě bez tuků). Přemíra alkoholu tělu také rozhodně neprospívá, ale malé množství vína či piva (půl sklenice) naproti tomu může podpořit štěpení cholesterolu, takže je ho méně pro tvorbu žlučových kamenů. Dalším špatným návykem je vynechávání pravidelných jídel a časté půsty, které také mohou být za tvorbu žlučníkových kamenů zodpovědné. Určitě tedy jezte pravidelně, nevynechávejte snídani, omezte příjem škodlivých tuků a nahraďte je těmi vhodnými. Tělu určitě prospěje mnohem více jíst málo a častěji, což pomáhá zabránit soustředění žluče v žlučníku.
Potraviny pro posílení žlučníku
Vzhledem k aspektu kyselé chuti prvku dřevo je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny kyselejší chuti. Pokud cítíme náruživou chuť na kyselá jídla, např. citrony, kyselé zelí a naloženou zeleninu, může to znamenat, že se tělo pokouší zbavit nerovnováhy. Je vhodné zvýšit příjem čerstvé zeleniny (fazole lima, zelené fazolky, hrách, červená řepa i s listy, mrkev, petržel, zelí, ředkev) a ořechů (zdroj prospěšných tuků), které příznivě působí proti tvorbě žlučových kamenů. Správnou činnost žlučníku podporují také artyčoky, fenykl, hořčičné listy, citrony, sladké brambory nebo sójové boby. Velmi prospěšné jsou také vitaminy skupiny B, obsažené v neloupaném zrnu - napomáhají žlučníku se účinněji vyprázdnit. K vypuzování žluči ze žlučníku napomáhá také olivový olej - např. v Řecku ho konzumují ve velkém a žlučové kameny téměř neznají.
Některé rady a tipy jak se stravovat naleznete také v knižních publikacích Očista jater a žlučníku v domácích podmínkách nebo Trávení, a ne trápení
2) Práce s emocemi
Samozřejmě nestačí pouze upravit stravu, abychom byli plně zdraví. Pozornost bychom měli věnovat také psychické stránce a učit se pracovat s emocemi. Od přírody jsme vnímaví a citliví jedinci a je přirozené, že sem tam nás něco nebo někdo nazlobí. Je v pořádku si emoci uvědomit, prožít si ji a nechat ji opět odejít. Často se však stává, že ji v sobě dusíme, hromadíme a uvádíme tak sami sebe do stresu. I když se na něco nebo někoho zlobíme, můžeme se těchto pocitů zbavit bezpečným způsobem, místo abychom se jimi v nitru užírali a škodili si tak. Nahromaděné emoce můžeme vypustit ven např. tlučením do vzduchu, do polštáře nebo do bubnu. Někomu může pomoci i sport, např. box. Odstranění stresu a napětí v celém těle také pomáhá vytancovat nebo vytřást se.
Příroda v sobě ukrývá mnoho darů prospěšných našemu zdraví. Funkci žlučníku a žlučových cest je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. kapky Žlučníkové, Slinivka a žlučník, Játra a žlučník) nebo bylinnými čaji (např. čistící s červenou řepou, z řepíku, Tulsi Turmeric Ginger s kurkumou, se smetankou lékařskou, s mátou peprnou, fenyklový, heřmánkový, kopřivový či himalájský čaj KALAMEGHA). Dalšími vhodnými bylinami jsou také řeřicha potoční či štěrbák (endivie). Z koření můžete pro podporu tvorby žluči a lepšího trávení tuků zkusit uvařit oddenek kurkumy.
4) Tělesná cvičení
Prvek Dřevo má sklony k napětí a ztuhlosti, proto jsou prospěšné všechny formy cvičení a pohybu, které pomáhají vypustit nahromaděné frustrace a napětí v játrech a žlučníku. Cvičení by neměla být příliš vysilující a vydatná, ale naopak by měla udržovat tělo pružné a uvolněné jako např. jóga a Tcha-Ťi. Pokud byste rádi začali s tímto cvičením, můžeme doporučit knižní tituly Vnitřní struktura Tchaj-Ťi, Tchai-ti pro zdraví a dlouhověkost, Tajemství taiči, Jóga 7 minut denně, Jóga: Fit na těle i na duši nebo Tajemství jógy. Pokud se vám do jógy ani taiči nechce a cítíte ve svalech ztuhlost, máme pro vás tip na jednodušší cvičení.
Ztuhlé svaly můžete uvolnit např. mírným máváním pažemi a nohama. Zintenzivníte tak krevní oběh. Vhodné je také protahovací cvičení pro meridiány jater a žlučníku - posaďte se na zem se široce roztaženýma nohama, držte rovná záda, ruce přiložte k sobě, zvedněte paže nad hlavu a zhluboka se nadechněte. Poté se mírně předklánějte k pravému chodidlu, dotkněte se prstů a pomalu vydechněte. Jděte jen tak daleko, jak to vaše tělo dovolí, netlačte přes sílu. Spíše se uvolněte v příjemném protažení a několikrát se zhluboka nadechněte. Opakujte cvičení dvakrát a znovu se narovnejte do sedu. Totéž zopakujte i pro levou stranu. Nespěchejte na sebe, může trvat i několik týdnů, než se vám cvičení podaří.
5) Meridiánová meditace
Aby bylo naše zdraví v pořádku, nestačí se pouze dobře stravovat nebo cvičit, ale měli bychom dbát také o naši psychickou pohodu. Jedním z mnoha způsobů, jak tomu pomoci, je např. meditace. Vyberte si klidné nebo vaše oblíbené místo, kde se můžete uvolnit a zbavit napětí. Protože je žlučník orgánem prvku Dřevo, můžete si také představit, že se uvelebíte mezi kořeny buku na překrásné lesní mýtině, kam dopadá světlo skrze listí a sahá až k mechu, který roste vedle kmene stromu. Zavřete oči a soustřeďte se na dech. Až se váš dech pomalu prohloubí, zkuste propustit myšlenky, které vám plují hlavou jako mraky na obloze. Nechte svým tělem proudit klid a mír spolu s životadárnou energií přírody (můžete si ji představit jako zelený proud světla). Zaměřte pozornost na palec chodidla (začíná zde meridián jater) a představte si, jak odtud energie proudí směrem nahoru až k pravé straně hrudníku, kde necháte játra a žlučník do sebe tuto energii přijmout. Následně energii nechte směřovat nahoru až ke koutku oka, kde začíná meridián žlučníku. Nechte energii proudit i přes hlavu a zadní stranu krku až k ramenům a ucítíte, jak se svalové napětí uvolňuje. Nechte napětí stéct na straně těla až ke 4. prstu chodidla, kde meridián končí.
6) Aromaterapie
Velmi uvolňující je levandule - vašemu tělu můžete dopřát péči s tělovým olejem či éterické oleje - levandule, levandule širokolistá a Směs první pomoci. Levandule ochlazuje, uklidňuje a odvádí horko z potlačovaného hněvu, které se projevuje jako vnitřní zlost, frustrace, nenávist a všeobecná podrážděnost. Podporuje volné proudění energie. Vhodý je také heřmánek, který mírní nenávist, frustraci a depresi vyplývající ze stagnující energie prvku dřevo. Působí na solar plexus a má proto příznivý vliv při nervovém napětí mentálního i fyzického rázu. Velmi příznivě působí také rozmarýn - prohřívá tělo, zlepšuje krevní oběh, podporuje optimismus, sebeúctu a schopnost koncentrace a vzpomínání. Je však nevhodný při vysokém krevním tlaku, horečce, epilepsii, v těhotenství a pro děti do 2,5 let. Můžete si připravit uvolňující koupel s koupelovými solemi s heřmánkem nebo rozmarýnem, zarelaxovat si a nechat odplout vše, co vás tíží. Pomáhá také masáž tělovým olejem s rozmarýnem nebo stačí přidat pár kapek éterického oleje s esencí rozmarýnu do koupele či do aromalampy. Skvělými pomocníky mohou být i další éterické oleje jako bergamot, hořký pomeranč či máta peprná. Pomoci mohou také Bachovy květové esence (např. Beech, Holly, Scleranthus, Willow či Wild Oat).
Upozornění: Éterické oleje slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění žlučníku neprodleně navštivte lékaře.
Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci dubnu a očistě jater.
Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.
Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.