Základem dobrého zdraví dle tradiční čínské medicíny je rovnováha mezi energiemi jin a jang - harmonie organismu, které v těle proudí drahami, tzv. meridiány. Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Každému měsíci v roce jsou přiřazeny orgán či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit.
Prvek Oheň
V prvním díle tohoto seriálu jsme si představili jeden ze základních stavebních kamenů čínské medicíny - pět hybných sil (prvků), které jsou spojené s ročními obdobími stejně jako s orgány lidského těla. Příroda je plně v rozpuku, živá a plná síly. V tomto díle se zaměříme na srdce, nejcitlivější orgán v květnu, a to nejen v rámci čínské medicíny, ale také v západní medicíně. Nejprve si však přiblížíme některé charakteristiky prvku oheň.
Prvek oheň je přiřazen k létu a horku, kdy je příroda plná nové síly a srší energií. Můžeme vnímat, že jsme čilejší a živější, než tomu bylo v předchozích měsících. Vytváří teplo, barvu a vášeň v našem životě a pokud nemáme dostatek ohně, chybí nám i emocionální teplo. Je k němu přiřazena červená barva - vášniví milovníci červené nebo naopak její úplní odpůrci mají pravdědopodobně v tomto prvku nerovnováhu. K prvku oheň patří také smích a řeč - zdravý smích a řeč bez vad značí rovnováhu. Druhým orgánem prvku a partnerským orgánem srdce je tenké střevo, kterému se budeme věnovat v červnovém dílu.
Srdce a nerovnováha
Než si povíme o nerovnováze a potížích spojených se srdcem, seznámíme se nejprve s jeho úlohou v našem těle. Srdce je orgán velikosti pěsti a nachází se za plícemi a chrání ho žebra. Srdce je jako pumpa - jeho úkolem je dostat krev obohacenou o kyslík tepnami do celého těla. Když tam kyslík odevzdá, vrací se krev zpět k srdci žilami a odtud až do plic, kde potom odevzdá oxid uhličitý a nahradí ho dalším kyslíkem. Tento cyklus se opakuje neustále dokola. Srdce ale není stále jen v aktivním módu - v jedné fázi se sice srdce napíná a stahuje (tzv. systola),v druhé fázi se zase uvolňuje (tzv. diastola). Je však životně důležité, aby bylo srdce zdravé a krevní oběh fungoval správně. Systém krevního oběhu je totiž ve spojení se všemi ostatními orgány a tkáněmi a každá slabost se může okamžitě projevit.
V čínské medicíně je srdce nazýváno „císařem těla“, neboť podle některých pramenů právě srdce určuje stav a sílu naší konstituce. Pokud je srdce silné, krev je v bohatém množství a může tělem volně obíhat. V tomto případě bude člověk zdravý a plný síly. Srdce bývá často spojováno s nebem a je označováno jako „sídlo shen“. Pojem shen je interpretován mnoha způsoby - lze jej přeložit jako duch nebo vědomí. Znamená to tedy, že srdce ovlivňuje naši mentální i fyzickou kondici, paměť, myšlení a spánek. Pojďme se tedy podívat, jak může být energie srdce ovlivněna a jak zároveň může ovlivnit zbytek těla - na mentální i fyzické úrovni.
Podle čínské medicíny každá emoce, kterou nezpracujeme a nevyjádříme, posouvá naši energii do nerovnováhy. Srdci nejvíce škodí nedostatek lásky a sebelásky, citový chlad, nedostatek lásky v dětství, potíže s rodiči, milovanou osobou, vyčerpání a podrážděnost. Naše emocionální srdce se může odrážet v srdečních obtížích. Příliš vysoké zatížení a nerovnováha mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím jako jsou slabý krevní oběh, slabý nebo nepravidelný pulz, nízký či naopak vysoký krevní tlak, zarudnutí v obličeji nebo naopak popelavá bledost, návaly horka, odpor k horku, kornatění tepen, trombóza, infarkt, bolavé klouby, angína, přemíra snů nebo nespavost. Pokud se cítíte vyčerpaní a bez energie, možná jste v zimě málo odpočívali a nenabrali dostatek síly, tudíž je nyní vyčerpána i energie ledvin. Vpusťte si do života více lásky a učte se více milovat sami sebe. Potom bude i mnohem jednodušší přijímat životní události, umět se s nimi vypořádat, a tím také zlepšit fyzické srdeční obtíže.
Pět tipů a rad pro posílení funkce srdce a navrácení rovnováhy
1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení srdce
Přemíra horka je jednou z hlavních příčin vznikající nerovnováhy, která se může v tomto období objevit. Proto je vhodnější v horkých dnech do jídelníčku zahrnout studenější a lehčí jídlo, především lehkou stravu. Vhodné jsou např. saláty a čerstvé ovoce. Na druhou stranu tato strava není přiliš vhodná pro osoby zimomřivé i v horkých dnech a v případě slabé imunity mohou tyto studené a vlhké potraviny zvyšovat tvorbu hlenu v následujících měsících. Dejte také pozor na příliš ostrou stravu, živočišné tuky a cholesterol v krvi - červené maso, vejce, mléčné výrobky a cukr zvyšují hladinu cholesterolu a tím zabrání tomu, aby se k srdci dostalo dostatečné množství kyslíku v krvi. Pokud máte vyšší hladinu cholesterolu, tyto potraviny omezte nebo je vynechte úplně. Stejně nevhodné v chladném a vlhkém klimatu jsou lilek, rajčata a brambory, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. chladné končetiny).
Energii srdce mohou uvádět do nerovnováhy zejména cukr, alkohol, čaj a káva, těžké a tučné večeře a navíc v pozdních hodinách. Proto je z jídelníčku vyřaďte a raději si dejte celozrnné potraviny (neloupanou rýži a pšenici) a citrony, které mají na srdce uklidňující účinky. A nejen to. Také zvyšují hladinu serotoninu, který podporuje zdravý spánek a duševní pohodu. Podobně působí i potraviny bohaté na vápník, hořčík a křemík, jako jsou brokolice, petržel, hořčice, zelí, mandle, sezamová, slunečnicová a dýňová semínka, para ořechy, sušené fíky, luštěniny (fazole a čočka), olivy, bílé rybí maso, mák, zelená listová zelenina, jáhly, hnědá rýže, sušené meruňky a broskve, datle, avokádo, hroznové víno, kešu ořechy, chřest, křen, pórek, artyčoky, celer, vojtěška, okurky, vodní meloun a řasy. Ideálně dbejte na sezónnost a tyto potraviny jezte v jejich době sklizně.
Můžete do jídelníčku zařadit také potraviny hořké chuti - chuť prvku oheň je hořká. Podle čínské tradice proniká hořká chuť do srdce, aby ho ochladila, když je přehřáté, a také čistí srdce a oběhový systém od škodlivých látek, které se v těle nahromadily během několika let. Pokud se však cítíte bez energie a oslabení, měli byste hořké potraviny konzumovat s mírou.
Čaj z fazolí mungo pro snížení krevního tlaku
Jednou z obtíží krevního oběhu je také vysoký krevní tlak. Zde máme pro vás recept, který může šetrně pomoci jej snížit:
Omyjte dvě polévkové lžíce fazolí mungo a přelijte je horkou vodou. Tento nápoj pijte ráno jako první. Fazole schovejte a v poledne je ještě jednou přelijte 240 ml horké vody a opět čaj vypijte. Ten samý postup opakujte i večer.
2) Bylinky a koření
Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví. Funkci srdce je vhodné podpořit bylinnými tinkturami (např. Jmelí, Jírovec, Ginkgo, Housenice, Arnika, Oskeruše, Pískavice, Cévy pružnost a pevnost, Venafit, Černý topol nebo Cholestop) nebo bylinnými čaji (např. Ginkgo se smetánkou lékařskou nebo čaj z heřmánku a máty, jež odstraňují extrémní horko z těla a uvolňují. Nabídnout můžeme také himalájské čaje Arjuna, Sarpagandha, Maricha, Abhaya nebo Vyana). Z koření můžete pro podporu funkce srdce využít bazalku, která uklidňuje tělo a podporuje soustředění. Také kayenský pepř povzbuzuje srdce a krevní oběh a podporuje důkladné trávení. Další vhodné koření kasie - snižuje krevní tlak a posiluje oči. Její rozdrcená semena můžete pražit na pánvi a jednu lžičku smíchat s 240 ml horké vody. Z doplňků stravy můžeme doporučit HT Kare a Lymfodetox.
Skvělými pomocníky mohou být také oleje - jako např. levandule, která eliminuje přílišné horko a uklidňuje ve chvílích, kdy jsme emocionálně vyčerpaní a ve stresu, pomáhá také mírnit křeče. Na našem e-shopu i v kamenné prodejně ji naleznete v několika variantách - Směs první pomoci, Směs první pomoci v rozprašovači, přírodní levandulová silice, tělový a masážní levandulový olej, éterický olej levandule a levandule širokolistá. Příznivý účinek má také jasmín, který uvolňuje a emocionálně zahřívá, pomáhá budovat sebedůvěru. Od napětí uvolňuje a uklidňuje také neroli a při vysokém krevním tlaku a při bušení srdce může být prospěšný ylang ylang. Vhodné jsou také oleje z růže, posilující lásku i sebelásku, a palmarosa s uklidňujícími účinky, která pomáhá proti nespavosti a neklidu. Mnoho z těchto zmíněných olejů naleznete ve směsi olejů Láska. A nesmíme zapomenout ani na rozmarýn, který stimuluje krevní oběh a nízký krevní tlak a má i povzbuzující účinky při problémech s řečí.
Pomoci mohou i Bachovy květové esence (např. Agrimony a White Chestnut).
Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění srdce neprodleně navštivte lékaře.
4) Tělesná cvičení
Pokud je energie srdce zablokovaná, je potřeba dostat k buňkám více kyslíku - proto jsou vhodné zejména aerobikové a protahovací cviky a jóga. Nejvhodnější je třikrát týdně alespoň půl hodiny cvičit, aby se zvýšil tep, aniž byste se vyčerpali. Vhodné jsou dechové techniky, vizualizace, masáže či akupresura. Také můžete protahovat meridiány srdce tím, že se posadíte s doširoka rozevřenými koleny, chodidla se navzájem dotýkají. Záda držte rovně, nadechněte se a mírně se předkloňte. Během protažení vydechněte a zkuste tlačit kolena ještě více k podložce a hlavou se dotknout chodidel. Před protahovacími cviky se doporučuje alespoň deset minut provádět zahřívací cviky. Nikam nespěchejte, buďte v klidu a cvičte podle vašeho vlastního rytmu. Také můžete začít cvičit jógu - pokud byste rádi začali, můžeme doporučit knižní tituly Jóga 7 minut denně, Jóga a jógová terapie nebo Jóga pro duši, mysl i tělo.
5) Meditace
Naše zdraví neovlivňují pouze zdravá strava či pohyb. Důležité je mít na paměti, že náš zdravotní stav ovlivňují ve velké míře také naše psychika a práce s ní. Jedním z takových způsobů je meditace. Můžete zkusit meditaci srdce:
Posaďte se na klidné nebo vaše oblíbené místo, ať už v přírodě nebo v pohodlí vašeho domova. Zavřete oči a představte si, že je krásný letní den a vy odpočíváte na pláži nebo na zahrádce, obloha je blankytně modrá, sluníčko vás hladí svými paprsky a je vám příjemně teplo. Představte si, jak nadechujete do srdce lásku, život a radost a s každým výdechem se zbavujete smutku, bolesti či jiných těžkostí. Nechte energii ze srdce volně stéci přes levou podpažní jamku, vnitřní stranu paže až k malíčku levé ruky. Necháváte tak plynout energii, která může uvolnit případné blokády v tomto meridiánu. Totéž udělejte i s pravou stranou. Určitě poslouchejte vaše tělo, samo si řekne, kam si přeje poslat laskavou energii a energii života. Pokud máte rádi barvy, můžete si představit proud energie v růžové (vhodnější v případě přílišného horka v těle) nebo červené barvě (vhodné pro špatný krevní oběh a chlad).
Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci červnu a tenkému střevu.
Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.
Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.