Zdraví z pohledu čínské medicíny - 6. díl: Červen a tenké střevo

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit.


Tenké střevo a nerovnováha

K tenkému střevu, stejně jako k srdci je přiřazován prvek ohně, který jsme si nastínili v předchozím dílu. Než si však povíme o nerovnováze a potížích tenkého střeva, seznámíme se nejprve s jeho úlohou v těle.

InShot_20230517_101040587

Tenké střevo je dlouhé cca 7 m, nachází se pod žaludkem, pokračuje ve střední a spodní části břicha a přechází do tlustého střeva. Jeho funkce spočívá zejména v zajištění správného trávení - od příjmu potravy až po její další pohyb. Střevní enzymy společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku štěpí potravu na menší složky - bílkoviny v aminokyseliny, složitější sacharidy na jednoduché cukry a tuky v menší jednotky, které organismus přijme snáze. Jeho vnitřní strana je pokrytá klky, které zvětšují absorpční plochu pro potravu a filtrují jedovaté látky, aby nepronikaly dál do těla. Pokud je však tenké střevo přeplněno toxiny, může se trávicí soustava zpomalit a nebude pracovat tak účinně.

Podle čínské medicíny funkce tenkého střeva spočívá v oddělování tekutin a kontrole příjmu a přeměny - střevo odděluje tzv. čisté od nečistého, jinými slovy také použitelné od nepoužitelné části potravy. Nečisté dále putuje do močového měchýře, odkud je vyměšováno jako moč, a čisté putuje dál do tlustého střeva, aby bylo znovu přijato do systému. Problémy však vyvstávají, pokud je energie střev v nerovnováze.

Číňané říkají, že nerovnováhou energií zapřičiňují nevyjádřené a nezpracované emoce. Jak jsme si již pověděli - tenké střevo zodpovídá za rozlišování čistého a nečistého. A ne nadarmo se mu říká „mozek břicha“. Meridián tenkého střeva si můžeme představit jako cévu, která v rovině emocionální, mentální i duchovní přijímá a přeměňuje potravu. A v našem životě je velmi důležité poznat, co je skutečně čisté a nečisté. Jinak řečeno - kde jsou naše priority. Pokud není střevo v rovnováze, může se člověk chovat ambivalentně a jeho názory mohou být protichůdné a může mít sám v sobě zmatek. Následkem toho se mohou objevovat další pocity jako smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritické chování, cynismus, naivita, přílišná intelektuálnost, ctižádost bez schopnosti radovat se z úspěchu. Příliš vysoké zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím jako jsou napětí svalů v břiše, bolest v podbřišku, v krku a ramenou, dvojitá brada, abscesy v ústech a na rtu, tenisový loket, nepohyblivost v ramenech, neschopnost otáčet hlavou, hemoroidy, křečové žíly, anémie, studené končetiny, bolesti hlavy a migréna, ale také potíže se sluchem nebo s močením. Je-li energie střev vyčerpána, dochází často k potížím v přijímání živin a k podvýživě - objevit se mohou dokonce celiakie či nesnášenlivost lepku, čímž může být poškozena vnitřní stěna střeva a klků. V důsledku toho dochází k vážnému problému s přijímáním potravy, které je často doprovázeno alergickými reakcemi, nevolností, nadýmáním a průjmy. Tělo tak může ztratit mnoho vitamínů a minerálů a může dojít k razantnímu úbytku hmotnosti. Pokud je energie tenkého střeva naopak příliš silná, může to vést k ranní ztuhlosti šíje a krku.


Čtyři tipy a rady pro posílení funkce srdce a navrácení rovnováhy

1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení tenkého střevaIMG_20230517_103740

Způsob výživy je pro tenké střevo velmi významný. Když je jídelníček harmonicky sestavený a skládá se z přírodních potravin, bude energie tenkého střeva pravděpodobně v harmonii také. Pokud však konzumujeme příliš mnoho umělých a komerčně zpracovaných výrobků, může být střevní flóra poškozena. Předejít tomu můžeme změnou jídelníčku - lze do něj zahrnout např. přírodní jogurty s obsahem prospěšných bakterií rodu Acidofilus. V tomto období se může objevit přemíra horka, která je jednou z hlavních příčin vznikající nerovnováhy. Proto je vhodnější v horkých dnech do jídelníčku zahrnout studenější a lehčí stravu, např. saláty a čerstvé ovoce. Na druhou stranu tato strava není přiliš vhodná pro osoby zimomřivé i v horkých dnech a v případě slabé imunity mohou tyto studené a vlhké potraviny zvyšovat tvorbu hlenu v příštích měsících. Omezte nebo úplně vynechejte živočišné tuky, červené maso, vejce, kravské mléčné výrobky a cukr, které zvyšují hladinu cholesterolu. Stejně nevhodné v chladném a vlhkém klimatu jsou lilek, rajčata a brambory, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. chladné končetiny). Přehnané požívání horkých a silně kořeněných pokrmů může způsobit horko v tenkém střevě, zatímco příliš mnoho syrové potravy způsobí naopak chlad.

Můžete do jídelníčku zařadit také potraviny hořké chuti, protože chuť prvku oheň je hořká. Podle čínské tradice proniká hořká chuť do srdce, aby ho ochladila, když je přehřáté, a také čistí srdce a oběhový systém od škodlivých látek, které se v těle nahromadily během několika let. Pokud se však cítíte bez energie a oslabení, měli byste hořké potraviny konzumovat s mírou. Vhodné potraviny jsou např. štěrbákový salát, čekanka, smetánka lékařská a chřest.

Pokud vás trápí ucpaná střeva, můžete zkusit po dobou dvou až tří dnů jíst uvařenou bílou rýži a každé sousto žvýkat 50 - 100 x.  Až proces odstraňování jedovatých látek z těla začne, můžete vyzkoušet mírnou masáž v oblasti tenkého střeva.

Pokud si nejste jistí, co vhodného ještě zařadit do jídelníčku, či jaká jiná opatření pro zlepšení funkce tenkého střeva zavést, určitě doporučujeme knižní tituly na tuto problematiku zaměřené - např. Zdravá střeva, zdravý život, Trávení a ne trápení, Zdravé střevo nebo Střevo není tabu.

2) Bylinky a koření

Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšnýcshutterstock_289042982h našemu zdraví. Funkci tenkého střeva je vhodné podpořit bylinnými tinkturami, např. levandule, čekanková tinktura, žlučníkové kapky nebo epam, nebo bylinnými čaji, např. čaj z řepíku, kontryhelu nebo z máty, jež odstraňuje extrémní horko z těla a uvolňuje. Nabídnout můžeme také himalájské čaje GUDUCHI, SHUNTHI nebo pro děti KHANA. Z koření můžete pro podporu prvku oheň využít bazalku, která uklidňuje tělo a podporuje i soustředění. Také kayenský pepř podporuje důkladné trávení a zároveň povzbuzuje srdce a krevní oběh. Z doplňků stravy můžeme pro očistu trávicího traktu doporučit produkty Energy - Regalen, kapsle TriphalaBowelcare, Enterosgel nebo Křemelinu.

3) Aromaterapie

shutterstock_113324341

Prospěšné nám mohou být také esenciální oleje bylin, které harmonizují a zklidňují. Např. hořký pomeranč uvolňuje křeče a posiluje, je vhodný při nadmutém břiše a bolestech v této oblasti, harmonizuje trávení. Jeho nespornou výhodou také je, že když jej vdechujeme, propůjčí nám pocit bujné radosti. Příznivý účinek má také majoránka, která rozpouští uzly v tenkém střevě, uvolňuje svalové křeče ve spodní část zad, zintenzivňuje krevní oběh a utišuje a uvolňuje tenké střevo. Heřmánek má protizánětlivé účinky, uvolňuje křeče a odstraňuje stísněnost v tenkém střevě - proto je ideálním olejem pro celiaky. Zklidňující a posilující účinky na tenké střevo má také bazalka, mandarinka, máta citronová, černý pepř nebo cypřišgrapefruit, který navíc odvádí z těla jedovaté látky.

Pomoci mohou i Bachovy květové esence.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění tenkého střeva neprodleně navštivte lékaře.

4) Reflexní terapie, akupresura a cvičení

Vzhledem k tomu, že partnerským orgánem tenkého střeva je srdce, platí pro něj doporučení stejných cvičení a meditace srdce, které jsme uváděli v článku věnovanému srdci. Tělu ale mohou být příjemné i léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapie, akupresury či masáže a zvládnete je provést i vy sami. Masírovat si můžete oblast břicha jemným hlazením krouživými pohyby a můžete si představit, jak do něj posíláte lásku a uzdravení. Při masáži se snažte dýchat do břicha, ale ne silou. Reflexní bod tenkého střeva se nachází na obou chodidlech - zkuste palcem putovat přes tuto oblast od vnější hrany chodidla k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie v meridiánu tenkého střeva, můžete minutu stlačovat nebo masírovat bod na dlani. Stimulace tohoto bodu ulevuje od bolestí týlu, zad a páteře, uvolňuje ztuhlou šíji, intenzivně působí na šlachy a svaly, a také podporuje meridián močového měchýře.

shutterstock_311457725


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci červenci a krevnímu oběhu.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 

Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knihy Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová.