Zdraví z pohledu čínské medicíny - 9. díl: Září, slezina a slinivka

Základem pevného zdraví dle tradiční čínské medicíny je harmonie organismu, tedy rovnováha mezi energiemi jin a jang, které v těle proudí drahami (meridiány). Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění. Čínská medicína každému měsíci v roce přiřazuje orgán, systém či tkáň, jež jsou v daném měsíci citlivější, oslabené, a měli bychom jim věnovat zvýšenou pozornost. Každý měsíc vám přinášíme nový díl seriálu o jednotlivých měsících a orgánech z pohledu tradiční čínské medicíny, kde naleznete také rady a tipy, jak orgány či tkáně posílit. V září bychom měli zvláštní pozornost věnovat slezině a slinivce břišní.


Slezina, slinivka a nerovnováha

Ke slezině a slinivce je přiřazován prvek země, který působí na tělesnou i duševní vyrovnanost, ovlivňuje trávení, sexualitu, plodnost, tvorbu krve a u žen reguluje i menstruační cyklus. Než si však povíme o nerovnováze a potížích se slinivkou a slezinou, seznámíme se nejprve s jejich úlohou v těle. Slezina velikostí odpovídá zhruba velikosti naší ruky a nachází se na levé straně hrudního koše přesně pod žaludkem. Jejím hlavním úkolem je filtrovat krev, shromažďovat ji a čistit. Ničí a odstraňuje všechny spotřebované červené krvinky. Rovněž je největším orgánem lymfatického systému a hraje rozhodující roli při podpoře imunitního systému, kdy vytváří protilátky, které neutralizují a odstraňují jedovaté a agresivní mikroorganismy zvenčí.

Podle čínské medicíny nejdůležitější role sleziny spočívá v InShot_20230522_103123295přeměňování potravy, přijímání živin, oddělování potřebné části potravy od nepotřebné. Přeměněná potřebná část tvoří základ pro tvorbu tělesné energie ve formě čchi a krve. Krev se pak v plicích znovu spojí s čchi ze vzduchu z dýchacího procesu, takže se obě energie slévají a vytvoří jednotnou energii, která se rozděluje v celém těle. Aktivní je mezi 9. a 11. hodinou, což je vhodná doba pro to, aby dokončila přeměnu a trávení potravy na energii.

Slinivka břišní se nachází za žaludkem a skrze trubici je spojena s tenkým střevem. Patří k hormonálnímu systému, produkuje enzymy, které podporují štěpení potravin v tenkém střevě (tráví bílkoviny, sacharidy i tuky). Hraje významnou roli při rovnováze hladiny krevního cukru v těle a produkuje dva hormony - inzulin a glukagon. Glukagon přeměňuje glykogen nahromaděný v játrech v glukózu. Tím vzroste hladina krevního cukru a dodává tak tělu energii. Inzulin naproti tomu hladinu krevního cukru snižuje tím, že přemění přebytečnou glukózu v glykogen nebo tuk.

Problémy však vyvstávají, pokud je energie sleziny v nerovnováze. Podle Číňanů nerovnováhu energií zapřičiňují nevyjádřené a nezpracované emoce a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit např. pocity osamělosti, roztržitosti, nejistoty, nestability, dále zmatek, starosti až obsese, neklidný spánek, vnucovací, sobecké a fixované chování, neustále se vracející negativní myšlenky. Slezina je takový palác myšlení, proto se často objevuje také neschopnost soustředit se, nerozhodnost a zapomnětlivost.

Příliš vysoké zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím. Vzhledem k tomu, že slezina přeměňuje podstatu potravy v krev a stará se o to, aby bylo tělo vyživováno krví a následně energií, je její stav tím nejdůležitějším určujícím faktorem pro rezervoár fyzické energie. Pokud je její energie v nerovnováze, nedostává organismus dostatek energie jak ve fyzické, tak emocionální a spirituální rovině a dochází tak k únavě, mnohdy až chronické. Z dalších tělesných obtíží se mohou objevit oteklé a nafouklé břicho, pocit plnosti a hromadění vody, pocit těžkých nohou, nažloutlá barva kůže, hromadění vlhkého tepla a hlenu, řídká stolice a průjmy, obtíže s močením a vaginální výměšky. Často se také objevuje slabá nebo naopak silná až „žravá“ chuť k jídlu. Podle čínské medicíny je v těsném spojení se slezinou slinivka břišní, která bývá oslabena ve druhé polovině září. A protože slinivka má na starosti nejen trávení, ale také všechny sliznice, potíže, které se při nerovnováze slinivky objevují, se objevují zejména ve slizničních orgánech.


Pět tipů a rad pro posílení funkce sleziny a slinivky a navrácení rovnováhy

1) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro posílení sleziny a slinivky

IMG_20230522_104802Čínská medicína klade v rámci správného fungování orgánů nejdůležitější důraz na vhodnou stravu. Proto se i my budeme stravě věnovat v tomto článku nejvíce. Ač se zdá, že je stále léto, venkovní teploty už klesají a je čím dál více vlhko. Určitě omezte nebo vyřaďte tučné, umělé potraviny, sladkosti, kávu, alkohol, syrové ovoce a syrovou zeleninu (ve větší míře) a mléčné výrobky (kromě kozích). Tyto potraviny ve slezině způsobují vlhkost, čímž oslabují i krev. Slezině se naopak daří v suchu, proto jsou pro ni vhodnější sušší a zahřívací potraviny. Vhodné jsou zejména jáhly, které jsou zásadité a v těle neprodukují hlen. Při vaření jáhel je však velmi důležité je připravit správně. Špatnou přípravou mohou být velmi těžce stravitelné. Měly byste je nechat přes noc namočené, poté je několikrát propláchnout a následně deset minut vařit. Další potraviny, podporující prvek země a slezinu, jsou sladké brambory, kořenová zelenina (mrkev, pastinák a bílá řepa), špenát, zelené fazole, cukety, okurky, zelený salát, fazole mungo, oves, hrách, cizrna, kaštany, brambory, rýže, vepřové a jehněčí maso. Pokud se potřebujete zbavit vlhkosti z těla a nahromaděné vody, jsou vhodné celer, kopr, vojtěška, křen, dýně, houby, fazole (adzuki, černé, ledvinové fazole), mořské řasy, ječmen, kukuřice, vlašské ořechy, pistácie, citrony, hořčice, petržel, cibule nebo kuřecí maso. Z ovoce dovedou prvek země posílit jablka, třešně, datle, hrozny, broskve, hrušky, švestky, maliny a jahody.

V současné době je v našem západním světě velmi populární syrová strava. Číňané ji však nepovažují za příliš prospěšnou. Někteří lidé mají spíše studenou a slabší konstituci a není pro ně syrová strava vhodná, neboť může symptomy ještě zhoršit. Trocha syrové stravy v jídelníčku může poskytnout řadu důležitých vitamínů, enzymů a minerálních látek, ale z dlouhodobého hlediska může tato strava v nadměrném užívání vést ke ztížení a oslabení procesu trávení (slezina tzv. uhasí oheň). Pokud zeleninu a ovoce neuvaříte nebo nezapečete, je ideální je alespoň lehce podusit v páře. Je tak pro tělo stravitelnější. Také k zelenému salátu je doporučováno jíst i teplé jídlo nebo si připravit zálivku se zázvorem, abyste udrželi slezinu suchou. Mezi potraviny, které podporují slinivku břišní a zároveň udržují hladinu krevního cukru, patří květák, okurky, česnek, zelené fazole, cibule, oves, pohanka, sojové boby a jiné luštěniny. Jídelníček by měl obsahovat také vysoce hodnotné krvetvorné potraviny - např. liči, listovou zeleninu, červenou řepu, meruňky, fíky, řasy (spirulina), kopřivy, vejce a ryby.

Chuť, která je tomuto prvku země přiřazena, je sladká. Přílišné chutě na sladké nebo naopak odpor k sladkému mohou poukazovat na nerovnováhu prvku země. Pro podporu správného trávení by měl být jídleníček také přizpůsoben ročnímu období, klimatu a lokálním potravinám. Pro tělo bude taková strava mnohem přijatelnější. Nezapomeňte však, že každé tělo je jiné, a tak i přes tato doporučení si každý z nás musí přijít sám na to, co jeho tělu vyhovuje nejlépe.

2) Bylinky a koření

Příroda v sobě ukrývá nespočet darů prospěšných našemu zdraví, stačí je jen objevit a správně zužitkovat. Funkci sleziny a slinivky je vhodné podpořit IMG_20230522_103416IMG_20230522_103431bylinnými tinkturami (např. Slezina, Slinivka a žlučník, Metafit C, Jmelí, Lymfa, Imunita, Autoimunol, Česnek medvědí, Černý bez, Virustop, Otoky, Perila, Bacopa, Azadirachta nebo Ženšen) nebo bylinnými čaji (např. čaj z černého bezu, šípku, fenyklu. Nabídnout můžeme také himalájské čaje TRIPHALA, NAGARA, GUDUCHI, MAHAPHALA, BRAHMI nebo KHANA pro děti). Z koření můžete pro podporu prvku země využít zahřívací zázvor, stačí jej užívat v horkém čaji spolu s třtinovým cukrem nebo při vaření. Mezi další vhodné koření patří kardamom, koriandr, muškátový oříšek, ženšen, skořice, černý pepř, kajenský pepř nebo majoránka. Z bylinných doplňků stravy můžeme doporučit např. Rasaprash nebo sypkou směs Mycoclean.

3) Aromaterapie

IMG_20230522_103551Harmonizovat, uvolnit a uvést energii do rovnováhy mohou také esenciální oleje bylin. Např. hořký pomeranč pomáhá regulovat při blokádě energie nebo symptomech jako jsou výtok a výhřezy v podbřišku, je vhodný při nadmutém břiše a bolestech v této oblasti, harmonizuje trávení a uvolňuje křeče. Pro osoby se studenými končetinami je vhodná myrha, která navíc pomáhá i od obtíží s vaginálním výtokem. Příznivý účinek má také majoránka, která uvolňuje a posiluje ve chvílích slabosti a vyčerpání, uklidňuje emoce, závislosti a nutkavé myšlenky a touhy, uvolňuje svalové křeče ve spodní části zad a tenké střevo. Při otocích břicha a nadmutí pomáhají kmín a zázvor. Zklidňující a posilující účinky na slinivku a slezinu mají také fenykl, černý pepř, citron, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Pryskyřice benzoová nebo kadidlo navíc dovedou odhánět negativní energie způsobené dalšími lidmi.

Pomoci mohou i zklidňující Bachovy květové esence, např. Red Chestnut pro nadměrně ochranitelské lidi ve vztahu k milovaným osobám, White Chestnut proti nechtěným a vyčerpávajícím myšlenkám nebo Heather pro jedince, kteří se příliš zabývají vlastními starostmi a zdravotními potížemi.

Upozornění: Éterické oleje i bylinky slouží jako doplněk léčby a měly by být používány opatrně. Při podezření na opravdové onemocnění sleziny či slinivky neprodleně navštivte lékaře.

4) Reflexní terapie a akupresura

Komu nevyhovuje aromaterapie nebo koření, může se zaměřit na práci s tělem. Tělu mohou být příjemné léčivé dotyky prostřednictvím reflexní terapie nebo akupresury a zvládnete je provést i vy sami. Reflexní bod slinivky se nachází na obou chodidlech a dlaních a v případě sleziny na levém chodidle a levé dlani. Zkuste palcem putovat přes tyto oblasti od vnější hrany chodidla/dlaně k vnitřní hraně. Pokud byste chtěli posílit tok energie ve slezině a slinivce, můžete minutu body stlačovat nebo masírovat (ale ne příliš silně). Pokud ucítíte v daném místě bolest, patrně máte v této oblasti obtíže. Možná se ptáte, proč je článek zaměřen na tyto dva orgány zároveň. Číňané ošetřovali slezinu a slinivku břišní jako jeden orgán, protože jsou ve spojení se stejným meridiánem. Ten má za úkol pohybovat potravou, přeměňovat ji v energii a tu pak rozdělovat do různých tělesných oblastí. Stimulace těchto bodů potom pomáhá odvést vlhkost z těla (např. vaginální výtoky, hleny ve stolici), zmírnit bolest obzvláště při gynekologických potížích, uklidňuje, pomáhá od těkavosti a vyživuje krev. 

5) Meditace země

Nejen o naši tělesnou schránku je potřeba se starat. Zaměřit se můžete také na meditační cvičení, při kterém se zklidníte, budete se cítit uvolnění a plní energie. Zajděte si např. na procházku nebo usedněte na vaše oblíbené místo v přírodě. Můžete ale také zůstat v pohodlí domova, pokud je to pro vás vhodnější. Je důležité, abyste se cítili příjemně. S každým nádechem zkuste vnímat, jak dýcháte spolu s Matkou Zemí, jak přijímáte životadárnou esenci a měníte ji v energii. S výdechem si zkuste představit, jak z vás odchází stará a nepotřebná energie. Jakmile se budete cítit pročištění, s každým nádechem nasávejte energii a s výdechem ji pošlete k palci u nohy, kde začíná meridián sleziny a slinivky. Postupně energii z tohoto místa můžete vysílat po dolní končetině výš přes vnitřní stranu chodidla a bérce, přední stranu stehna až do břicha a nakonec až doprostřed jazyka, kde meridián končí. Totéž udělejte u druhé nohy a výš (meridiány totiž běží po obou stranách těla). Vyplníte tak tělo novou energií. Můžete si také představit, že s každým výdechem z vašeho těla vrůstají do země kořeny a s nádechem nasáváte energii a sílu Matky země. Zkuste si ji představit jako zlatou tekutinu, která se rozlije po celém těle.

Pokud se vám nechce meditovat skrze vizualizaci, postačí i klidné ležení (nebo jakákoliv jiná pohodlná pozice) a vnímání půdy pod vámi a krajiny kolem vás. 

shutterstock_188702624


 Ať už jsme nemocní nebo zdraví, o naše psychické i fyzické zdraví bychom měli dbát. My U Džoudyho Vám přejeme mnoho úspěchů a pevné vůle při uzdravování či prevenci. Příští díl bude věnován měsíci říjnu a slezině a žaludku.

Výše doporučené produkty můžete zakoupit jak na našem e-shopu, tak v naší kamenné prodejně na I. P. Pavlova.


 

Autorka článku: Lucie Kloboučková
K vytvoření článku byly informace čerpány z knih Tajemství čínského léčitelství - Jennifer Harperová a Tajemství trojitého ohřívače (2018) - P. A. Barmet